Mediniai namai anksčiau ir dabar

Lietuvių tauta nuo pačių seniausių laikų labai gerbė medžius, laikė juos turtu bei paveldu. Tad nereikia stebėtis, jog ir medinių namų statyba buvo labai populiari ir vertinama. Iš tiesų, galima sakyti, kad mediniai namai išliko populiarūs iki šių dienų, pasikeitė tik statybų tradicijos. Dažnai tenka pastebėti tiek renovuotus, tiek naujos statybos medinius namų variantus. Kokią visgi istoriją mena mediniai namai? 

Medis – prasmingas simbolis nuo pagonybės laikų

Ypatingą reikšmę medis lietuvių kultūroje turėjo jau pagonybės laikotarpiu. Dėl tikėjmo, simbolinės medžio prasmės ir tapatinimo su žmogumi buvo daugybė miškų, kuriuos laikė šventais, todėl jų kirtimas ir žalojimas buvo vertintas itin kritiškai. Antra vertus, senovėje žmonės tikėjo, kad medis yra nemirtingas, o daugybė žmonių ar net dievų yra kilę būtent iš jo. 

Medinių namų tradicijos

Jau puikiai žinome, kad Lietuvos gyventojai su miškai turėjo išties stiprų ryšį. Ne išimtis ir mediniai statiniai. Žvelgiant į istorijos praeitį, pastebime, kad daugybė pilių, bokštų ir kitų gynybinių elementų buvo statoma būtent iš medžio. O štai nuo 16 amžiaus rąstiniuose mediniuose namuose gyveno jau didžioji dalis tautiečių. Tokie nameliai dažniausiai buvo nedideli, stogą dengė šiaudai arba medžio žievės detalės. Laikui bėgant šių namų statybos kito, pavyzdžiui, atsirado tokie elementai kaip židinys, kaminas, atsirado daugiau atskirų kambarių. 

Medinis namas populiarus ir šiandien

Jei senovėje mediniai namai buvo paprastesni, o sienoms naudojami rąstai buvo užpildomi purvu ar kitomis detalėmis, tai šiandien turime visai kitas galimybes. Tarkime, apsisaugoti nuo aplinkos sąlygų šiandien mediniai namai yra apšildomi specialiomis medžiagomis. Pasikeitė ir pati medinių namų statyba. Be abejonės, šiandien tai įtakoja modernios nuolat tobulinamos technologijos, platus žaliavų pasirinkimas, jų apdirbimas ir pan. 

Statant šiuolaikinį medinį namą pirmiausia reikia įvertinti galimą biudžetą. Pasirinkimą lemia skirtingos medienos rūšys ir jų kainos. Dar daugiau, šiuolaikiniame pasaulyje turime naudingą galimybę – kreiptis į specialistus, kurie teikia medinių namų statybos paslaugas. Ilgametę patirtį turinčios statybų bendrovės užtikrina namų kokybę bei ilgaamžiškumą. 

Mediniai namai vis dažniau įgauna naują prasmę. Visgi tai yra aplinkai saugus statybos būdas. Tuo pačiu, šiuolaikinių technologijų dėka jis gali atrodyti išties stilingai ir originaliai.