Architektūra

Stogdengystės istorija

Terminų žodyne žodis „stogdengystė“ apibūdinamas labai paprastai – tai stogdengio amatas. O kaip jau galima suprasti iš pavadinimo kalba eina apie stogus dengiančius žmones, tikrus tos srities profesionalus bei pačią stogų dengimo technologiją. Nuo seniausių laikų žmonės savo gyvenamųjų namų, tvartų ar sandėlių stogus dengdavo kokia nors medžiaga. Priklausomai nuo tos kultūros tradicijų, atmosferos ypatumų anksčiau stogai būdavo nendriniai, moliniai, dengti čerpėmis, o pirmųjų lietvamzdžių montavimas irgi greitai tapo aktualus permainingų orų zonose. Daugiau apie lietvamzdžius: http://www.agmeka.lt/lietaus-nuvedimo-sistema

Susibūrus pirmosioms civilizacijoms – Egipto, Šumerų, Kinijos – visos jos turėjo savas statybos tradicijas. Senovės Egipto architektūra pasižymėjo monumentaliais statiniais, kurių pagrindinė statybos medžiaga būdavo akmuo. Tokiuose kraštuose, kur beveik visada šviečia saulė ir atmosferoje juntamas didelis karštis, pastato viduje norėta išlaikyti vėsą ir izoliuoti nuo aplinkos triukšmo, kitų veiksnių. Akmuo tam puikiai tiko. Visgi senieji egiptiečių namai neturėjo stogo. Tiksliau, jį turėjo, bet jis buvo vientisas su visu pastatu, o tai reiškia, kad irgi buvo padarytas iš akmens. Didieji pastatai turėjo piramidės formą, o nemaža jų dalis buvo laiptuoti. Savaime suprantama, kad tada pastatams nebuvo reikalingas jokių lietvamzdžių montavimas, kadangi bet koks lietus ar drėgmė nuo tokių pastatų nubėgdavo natūraliai. Žinoma, kiek vėliau, keičiantis kartoms, naujojoje Egipto karalystėje piramidėse pradėta projektuoti lietaus nuvedimo sistema.

lietvamzdziu montavimas     lietvamzdziu montavimas

Mesopotamijoje, kur nuo pat kultūros susikūrimo pradžios vietiniai gyventojai Šumerai garsėjo savo architektūriniais gebėjimais, architektūra irgi turėjo savas tradicijas bei tam tikras stogų dengimo taisykles. Iš pirmo žvilgsnio šumerų pastatai buvo labai panašūs į senovės egiptiečių, tačiau mesopotanijos architektai iš karto apgalvodavo bei suprojektuodavo lietaus nuvedimo sistemą. Tada stogdengių, kaip atskiros profesijos atstovų, nebūdavo. Visgi, pastato viršus nebūdavo pamirštas – jam tada irgi skirtas didelis dėmesys.

lietvamzdziu montavimas      lietvamzdziu montavimas

Štai Kinija, apskritai garsėjanti išskirtinėmis tradicijomis, pastatų architektūrą tiek seniau, tiek dabar suvokia itin išskirtinai. Vienas pagrindinių bet kokių kiniečių pastatų akcentų yra ne kas kitas bet stogas. O jame atsispindėdavo visa to meto stogdengių meistrystė. Įvairūs elementai, unikalus stogo nuolydis, bei į viršų užsirietę stogo kraštai. Visa tai apibūdina kinų stogdengystės ir pačios architektūros tradicijas. Svarbią lietaus nuvedimo sistemą ši tauta taip pat suvokė įdomiau: skirdami didelį dėmesį estetiniam vaizdui bei namo harmonijai jie lietvamzdžių montavimą padarydavo ko ne nepastebimą.

lietvamzdziu montavimas     lietvamzdziu montavimas

lietvamzdziu montavimas       lietvamzdziu montavimas

Bėgant amžiams, kitos tautos perėmė pirmųjų civilizacijų patirtį, pridėjo daug savų stogų dengimo technologijų, kol galiausiai, stogo dangų pasirinkimas tapo milžiniškas, o lietvamzdžių sistema – beveik tobulai apgalvota.