Spalvingoji Kinija — fejerverkų ir parako gimtinė

Fejerverkai patinka daugeliui. Spalvingi, gražūs šviesų pliūpsniai danguje džiugina įvairių švenčių metu. Ne vienas žino, kad fejerverkų ir parako gimtinė yra Kinijoje, vienoje didžiausių Azijos valstybių. Tačiau, tik retas kuris galėtų papasakoti šių išradimų, pakeitusių pasaulį, istoriją.

IX amžiuje, kuomet Kiniją valdė garsioji Tangų dinastija, šalies alchemikus buvo užvaldžiusi didi manija — išrasti gyvenimo eliksyrą. Daugybė mokslininkų stengėsi įgyvendinti šį tikslą, todėl atliko begalę tyrimų ir bandymų. Kaip tik šių beprotiškų eksperimentų metu ir buvo atrastas parakas. Sumaišius salietrą, sierą ir anglį, kinai išgavo sprogimą sukeliantį mišinį. Tuo metu jie net neįsivaizdavo, kokių padarinių pasauliui atneš jų išradimas.

Pradžioje sprogstamasis mišinys buvo naudojamas fejerverkų gamyboje. Parakas būdavo dedamas į bambuko vamzdelį, jį padegdavo naudodami aliejuje įmirkytą virvutę. Aukštai į orą išlėkęs vamzdelis sprogdavo ir iš jo pasirodydavo žiežirbos, kurios atsirasdavo į paraką pridėjus smulkių metalo drožlių.

Praėjus beveik šimtui metų po parako išradimo, kinai pradėjo naujus eksperimentus ir suprato, kad ši medžiaga gali būti naudojama ne tik spalvingų fejerverkų gamybai. Atlikus daugybę bandymų Kinijos išradėjai suprato, kad kuo daugiau deguonies turi salietra, tuo garsesnis ir stipresnis bus sprogimas. Todėl parakas buvo pradėtas naudoti įvairių ginklų gamybai.

Kinijos valdovai ilgus metus slėpė parako formulę ir stengėsi išsaugoti ją nuo kitų tautų. Tačiau, nuolatiniai karai ir susirėmimai su priešais lėmė tai, jog kinų paslaptis paplito po visą Europą. Naujienos apie paraką ir jo galią sklido greitai ir tai sukėlė didžiulę ginkluotės revoliuciją Europoje. Vėliau, parako formulė buvo naudojama visame pasaulyje ir tai leido suklestėti vienai didžiausių pasaulyje gamybos sektorių — ginklų pramonei.