Burnos higiena anksčiau ir dabar

Parduotuvių lentynos lūžta nuo dantų pastų, burnos skalavimo skysčių, tarpdančių siūlų, balinimo miltelių ir įvairaus švelnumo šepetėlių produktų įvairovės. Žmonės reguliariai lankosi pas stomatologus, naudojasi burnos higienos paslaugomis, profilaktinėmis konsultacijomis. O kaip buvo anksčiau, kai nebuvo šiuolaikiškų burnos higienos priemonių?

Pasaulyje buvo naudojami įvairiausi ir keisčiausi burnos higienos palaikymo būdai. Senovės Romoje dantų pastą atstodavo riešutų, miros ir rožių milteliai, o skalavimo skystį – vynas. Dar buvo naudojami smulkiai traiškyti lukštai ar kaulai ir soda (natrio karbonatas), taip pat perlų ir koralų milteliai. Arabų pranašas Mahometas kaip dantų šepetėlį naudojo ąžuolo šakelę. Kinijoje populiari dantų valymo priemonė buvo pelenai, sakoma, kad pelenus gaudavo iš sudegintų beždžionių galvų. Taip pat, kaip dantų priežiūros priemonės, buvo naudojami ir dar keistesni būdai, pavyzdžiui keptų pelių valgymas. Nuo dantų skausmo naudojo žvirblių mėšlo ir aliejaus mišinį, kurį tepdavo ne ant dantų, o dėdavo į ausį. Į kurią ausį, priklausydavo nuo to, kokioje pusėje skauda dantį. Kai kur nuskausminimui buvo naudojamas kokainas, smilkalai arba mėnulio šviesa. Žmonės tikėjo, kad mėnulio šviesa gydo ir sėdėdavo naktį pražiota burna atsisukę į pilnatį. Lietuvoje būdai buvo paprastesni, žmonės buvo įsitikinę, kad dantys bus sveiki ir švarūs valgant rupų maistą ir triauškinant morkas. Vietoj dantų pastos naudojo druską ir sodą, taip pat naudojo siūlą.

Dabar pasikeitė burnos higienos priemonės ir padidėjo jų pasirinkimas. Šiais laikais vartojame daug cukraus turinčius produktus, kurie labai kenkia mūsų dantų būklei. Taigi dabar nebeįsivaizduojame savo gyvenimo be dantų pastos, dantų šepetėlio su kietais arba minkštais šereliais ir lanksčia galvute. O dantų siūlas, krapštukai ir skalavimo skystis tapo reikšmingais priedais burnos higienos komplekte. Paskutiniu metu vis populiarėja ir dantų balinamoji pudra. Pasiūla tikrai didelė, tačiau reiktų nepamiršti, kad tokios dantų higienos priemonės kaip dantų pasta ir skalavimo skysčiai turi šį tą bendro su buitine chemija. Visos šios priemonės savo sudėtyje turi kenksmingų medžiagų: fosfatų, kvapiųjų medžiagų, chloro, parabenų. Jos padeda mums lokaliai, bet iš esmės teršia mūsų organizmą, todėl rinkitės ekologiškus produktus, kurie tausoja jūsų sveikatą ir nekenkia aplinkai, nes savo sudėtyje neturi kenksmingų medžiagų.