Elektroninių prietaisų istorija: nuo ko viskas prasidėjo

Viena svarbiausių žmonijos raidoje mokslo ir technikos šakų elektronika nužygiavo labai daug nuo pirmųjų elektroninių prietaisų iki dabar.

Kaip mokslo ir technikos šaka, elektronika tiria ir praktikoje pritaiko elektros krūvininkų judėjimo reiškinius, vykstančius vakuume, dujose ir kietuosiuose kūnuose. Šie reiškiniai yra taikomi įvairiuose elektroniniuose prietaisuose.

Elektronikos ir elektroninių prietaisų istorija

Elektronikos raidą sudaro trys skirtingi laikotarpiai ir viskas prasidėjo dar 19-ojo amžiaus antroje pusėje. Būtent šiuo laikotarpiu buvo padaryta išskirtinai daug išradimų pritaikytų elektroniniams prietaisams.

Vakuuminės lempos išradimas buvo bene reikšmingiausias elektronikos išradimas, kuris ir yra laikomas atsakingu už bene visus ateityje atsiradusius svarbiausius prietaisus. Būtent tai leido atsirasti kur kas sudėtingesniems išradimams ir tai žmonijai padovanojo radijas, televizorius, radarus, fonografus, telefonus ir dar daugiau.

Vakuuminės lempos atliko pagrindinį vaidmenį mikrobangų krosnelės ir kituose aukštos įtampos prietaisuose iki pat 1980-ųjų vidurio. Nuo to laiko kietojo kūno prietaisai perėmė kontrolę, tačiau vakuuminės lempos vis dar yra naudojamos specialiuose prietaisuose.

Pirmasis pasaulyje taškinis tranzistorius buvo išrastas 1947-aisais „Bell Labs“, Jungtinių Amerikos Valstijų kompanijos, o išradimą atliko Johnas Bardeenas bei Walteris Houseris Brattainas.

1955-aisiais, balandžio mėnesį, IBM 608 buvo pirmasis IBM produktas, kuris naudojo taškinį tranzistorių be jokios vakuuminės lempos. Skelbiama, kad 608 turėjo daugiau negu 3 000 germanio tranzistorius. Thomas Watsonas jaunesnysis nurodė, jog visi IBM produktai ateityje turės naudoti tranzistorius. Nuo to laiko tranzistoriai buvo daugiausiai naudojami kompiuterinei logikai.

Populiariausi 2021-ųjų elektronikos prietaisai

Elektroniniai prietaisai žengė milžinišką žingsnį per mažiau negu 100 metų ir pasikeitė neatpažįstamai, o jų galimybės – nenustoja augti.

Štai šiais metais „Samsung“ pristatė naujausią savo mobilųjį telefoną „Galaxy Z Fold3 5G“, kuris, kaip ir daugelis šiuo metu egzistuojančių mobiliųjų prietaisų, yra liečiamu ekranu. Vis dėlto, šis mobilusis telefonas išsiskiria tuo, jog nepaisant jo liečiamo ekrano, jis yra atlenkiamas mobilusis. „Galaxy Z Fold3 5G“ mobiliojo telefono dydis siekia 4,2 colio, kai būna perlenktas ir jis tampa neįtikėtinai patogus bei užima mažai vietos.

Į pasaulio rinką vis sparčiau įžengia ir virtualios realybės akiniai, kurie kompiuterinius žaidimus, filmų žiūrėjimą pakėlė į visiškai aukštesnį lygį. Su virtualios realybės akiniais, kurie geriau yra žinomi, kaip tiesiog VR akiniai, galima labiau įsijausti į tai, kas yra daroma ir jaustis, lyg esi filme, kompiuteriniame žaidime.

Nešiojamųjų kompiuterių rinkoje ir toliau didesnės konkurencijos nesulaukia „Apple“ produkcija ir 2021-aisiais vienu populiariausių nešiojamų kompiuterių išlieka 2020-ųjų leidimo „Apple M1 MacBook Air“ kompiuteris. 8 gigabaitų atminties, 13,3 colių dydžio „Apple M1 MacBook Air“ yra vienas patikimiausių ir galingiausių nešiojamųjų kompiuterių skirtų kasdieniai veiklai.

Tarp populiariausių ir įdomiausių elektronikos prietaisų taip pat yra minimi tokie išradimai, kaip nešiojamas projektorius, išmanioji garso kolonėlė, „Apple AirPods Max“, lošimo automatai, „Apple“ išmanieji laikrodžiai, o šiuo metu bene populiariausias – „Apple Watch Series 6“, aplinkinį garsą slopinančios „Sony WF“ ausinės, oro kokybės monitorius bei dar daug įvairių kitų prietaisų.

Nuo vakuuminės lempos iki visų šių neįtikėtinų išradimų – vos kelios išradėjų kartos.