Lemputės išradimo istorija

Kasdien mus supa labai daug daiktų apie kuriuos mes net nepagalvojame. Juolab, dažniausiai prisimename tik tada, kai jie sugenda, tačiau galime džiaugtis, kad prekybos vietoje prekių pasiūla – labai plati. Pavyzdžiui, viena tokių kasdien mus supančių smulkmenų yra lempos ir šviestuvai, kurie mums ne tik padeda geriau matyti tamsiuoju paros metu, tačiau ir puošia aplinką. Taip pat visi puikiai žino, kad džiaugtis šiandieniniais šviestuvais mums padėjo Edisonas, kuris išrado lemputę. O gal Swan? Istorija – įvairi ir ji turi daug pusių. Kuri teisinga?

Edisono patentuota lemputė buvo naudojama mokslininko Swan prototipo, taigi, dalinai visa idėja yra visai ne Edisono. Tiesa, jis sudėjo reikalingus akcentus į vietas, tad būtent todėl jis ir yra vadinamas lemputes išradėju. Lemputės kūrimas buvo puoselėjamas XIX amžiuje, tačiau pats procesas ne tik nebuvo greitas, tačiau lydimas daugelio ginčų tarp šių dviejų mokslininkų. Tai vienas, tai kitas vis tobulino išradimą, kuris šiais laikais yra mūsų namuose.

Tiesa, Swan nebuvo vienintelis konkurentas. Taip pat aktyviai prie lemputės išradimo dirbo mokslininkai Henry Woodwardas ir Matthew Evansas, kurie taip pat ne tik kūrė, tačiau net ir sugebėjo patentuoti šį išradimą. Kodėl, kai mokslininkų buvo tiek daug, būtent Edisonas dažnai vadinamas lemputės išradėju? Kadangi jis visuomenei pasiūlė ne tik puikiai veikiančią, tačiau ir pigią lemputę, tad taip ji pasklido po žmonių namus, o Edisono vardas – po visą pasaulį. Juk ekonomiškumo kriterijus yra viena svarbiausių sąlygų, kad mokslas – plistų. Kitu atveju tai bus skirta per siaurai žmonių auditorijai, kuri nebus gebi skleisti žinią.

Suprantama, kad neverčiame Jūsų domėtis tokių akcentų kaip namų apšvietimo sistema smulkmenomis, tačiau žinojimas – visada gerai. Gal verta susipažinti ir su šiuolaikinių, išmaniųjų šviestuvų atsiradimo istorija?