Lanzarotė – vulkaninės kilmės sala

Lanzarotė yra seniausiai susikūrusi Kanarų sala, kuri minima dar prieš dvidešimt tūkstančių metų, kuomet ispanų keliautojai ją aptiko Atlanto vandenyne. Nors Lanzarotė yra arčiausiai Afrikos žemyno, tačiau priskiriama kaip viena iš Ispanijos regionų. Lanzarotės atsiradimui ir šiandieniniam gyvenimo būdui joje, didžiausios įtakos turi vulkanai. Jeigu ne butų vulkanų, kažin, ar sala pakiltu į žemės paviršių.

Ugnikalnių ir kraterių galima rasti daugiau nei šimta, o šiai dienai nusėtas sustingusios lavos vaizdas stebina lankytojus: toks jausmas, lyg vaikščiojama mėnulio paviršiuje ir nesuprantama, ar tikrai randamasi šioje žemėje. Lanzarotės sala yra kentėjusi begalės ugnikalnių išsiveržimų, tačiau apie vieną paskutiniųjų ir stipriausių byloja Timanfaya nacionalinis parkas. Apie Lanzarotę ir jos gyvenimo kultūrą būtent nusako vulkanai ir jų išsiveržimai.

Timanfaya nacionalinis parkas

Šis pApie Lanzarotę Timanfayaarkas atsirado ir turi itin mistinį kraštovaizdį ne šiaip sau, jį sudaro vulkaninė dirva ir pemza. Parko teritorija siekia penkiasdešimt kvadratinių kilometrų. Dėl Timanfaya nacionalinio parko ir visos vulkanais Lanzarotė saloje nusėtoje vietovėje, pirmą kartą visa sala pateko į UNESCO saugomų objektų sąrašą, nes yra atrasta aktyvios medžiagos.

Nuo 1730 iki 1736 metų vykę didžiausi vulkanų įsiveržimai Timafaya nacionalinio parko teritorijoje sunaikino didžiąją dalį derlingos žemės, kur buvo auginamos grūdinės ir kitos kultūros. Taip pat, net šešis metus besitęsiantys išsiveržimai, paeiliui, o kartais net vienu metu turėjo įtakos buvusioms gyvenvietėms, jų tarpe didžiausiam Timanfaya kaimui, kurio garbei ir buvo parinktas nacionalinio parko pavadinimas 1974 metais.

Per didžiausius ugnikalnių įsiveržimus žmonijos istorijoje nukentėjo ketvirtadalis Lanzarotės salos ir neišgyveno daugelis žmonių. Vėlesni išsiveržimai 1824 metais nebuvo tokie stiprūs ir niokojantys. Šiai dienai Timanfaya nacionalinio parko teritorijoje giliai po žeme glūdi gyva lava, o vaikščioti be gido yra nesaugu, nes šimto laipsnių temperatūra pasiekiama vos kelių centimetrų gylyje, kai tuo tarpu šešių metrų gylyje karšis siekia net keturis šimtus laipsnių.

Šiai dienai Lanzarotė yra mėgiama turistų išskirtinė vieta, kuri vieniems perteikia mistiką ir kitokio pasaulio skonį, o kitiem baimę dėl salą supančių tamsių ugnikalnių. Timanfaya nacionalinis parkas yra pati lankomiausia vieta, kur galima pasivaikščioti ir pasivažinėti trumpu maršrutu naudojantis gido paslaugomis, pasižvalgyti kraštovaizdžiu sėdint ant kupranugario. Atsiranda netikinčių, kad po mėnulį primenančiu paviršiumi slypi milžiniškas šilumos pliūpsnis, dėl šios priežasties sugalvota į vieną iš mažų kraterių ir plyšių įpilti vandens, kuris akimirksniu su garais pakyla į viršų.