Legendiniai Potiomkino laiptai Odesoje

Odesa istoriniais įvykiais apipinta vietovė, o kadaise jos vietoje buvo net LDK žemės. Odesa vėliau priklausiusi Osmanų ir Rusijos imperijoms, po ko Ukrainai padaryta didžiulė kultūrinė įtaka. Odesa buvusi viena svarbiausių jūros uostų Rusijoje, dabar užima garbingą vieta Ukrainoje. Nors šalyje pripažinta valstybinė kalba yra ukrainiečių, tačiau jos vietą realiame gyvenime užima rusų kalba. Odesa šiandien yra ne tik svarbiausias šalies jūrų uostas, bet ir vienas pagrindinių kurortų, kuriame nors vietiniai yra draugiški, tačiau niekas nenorės kalbėti apie istorinius laikus Rusijos priespaudoje.

Kaip atsirado Potiomkino laiptai?

Kiekvienas statinys ir legendinės Odesos vietovės, kurios šiai dienai pamėgtos turistų, turi savo istorijas ir pasakojimus. Ne išimtis ir Potiomkino laiptai, kurie tikriausiai slepia savyje daug pasakojimų. Legendiniai laiptai yra nuoširdžios, kartais godžios, ir tikros meilės pasekmė, ko turbūt negalima pasakyti apie daugelį Odesos paminklų.

Dar gūdžiame devynioliktame amžiuje, princas Aleksandras Vorontsovas sugalvojo savo mylimai žmonai netradicinę dovaną, kuri privertė aiktelėti ne vieną, o meilės istorija iš lūpų į lūpas pasakojama iki šiol. Už aštuonis šimtus tūkstančius rublių kainavę, šiandien vadinami Potiomkino laiptai, sudarė net du šimtus medinių pakopų. Šie laiptai tapo neįprasta apžvalgos aikštele, skirianti Odesos miesto centrą ir uostą.

Žinoma, laiptams reikėjo renovacijos, nors grėsė išnykimas – mediena tapo nepatvari. Nuo to laiko Potiomkino laiptai, kurie apie Odesą pasako daugiau, negu bet kas kitas, sudaro šimtas devyniasdešimt du granitiniai laiptai. Jų ilgis siekia net šimta keturiasdešimt du metrus, kai tuo tarpu aukštis dvidešimt keturis metrus.

Iš kur kildinamas Potiomkino laiptų pavadinimas?

Su legendiniais laiptais tiesiogiai siejama istorinė Odesos kino kultūra. Kinas čia buvo itin paplitęs, o S. Eizenšteino sukurtas filmas ,,Šarvuotis Potiomkinas”, kuriuo pasakojo 1905 metų jūreivių sukilimus. Šio filmo dėka, Potiomkino laiptai tapo žinomi visame pasaulyje, nes šie pamėgto kino filmo ir dokumentikos atspindyje užima nemažą vaidmenį. Po S. Einzešteino filmo debiuto, laiptai buvo praminti Potiomkino, o laikui bėgant pavadinimas tapo oficialiu.