Įdomūs istoriniai faktai apie nėštumą

Nėštumas – tai biologinė būsena, su kuria glaudžiai susijusi medicina. Šiandien mums prieinami tyrimai nėščiosioms ir kitos naujovės. Net baisu pagalvoti, koks sudėtingas ir rizikingas turėdavo būti nėštumas senais laikais, kai medicina praktiškai neegzistavo arba buvo prieinama tik turtingiems žmonėms ir visuomenės aukštuomenei.

Senovėje ir ypač senosiose civilizacijose ar įvairiose senojo tikėjimo gentyse su nėštumu būdavo susiję įvairūs burtai, spėjimai, net aukos dievams. Štai kaip viskas pasikeitė nuo tų laikų iki šiandienos, kai modernūs tyrimai nėščiosioms gali pasakyti, ne tik kada tiksliai gims kūdikis, bet ir kokia jo lytis, ar jis neturi paveldėtų ligų ar apsigimimų. O štai kaip būdavo seniau:

  • Bibliniais laikais moterys gimdydavo stovėdamos ant plytų. Taip, ir viskas juk savaime suprantama – abiem kojom stovėdama aukščiau gimdyvė taip suteikdavo daugiau vietos ir erdvės pribuvėjams, kurie priimdavo kūdikį.

  • Vėliau buvo gimdoma ir ant taburečių. Kai žmonės Europoje tapo sėslūs ir įsikurdavo savo namus su primityviais kambariais ir baldais, tapo naujove gimdyti atsisėdus ant taburetės ir atsirėmus į kitas moteris, kol kita moteris priimdavo kūdikį.

  • Senovėje prieš pat gimdymą, sąrėmių metu moterys gerdavo alkoholį. Skamba itin pavojingai ir neįtikėtinai, tačiau juk alus ir vynas – itin seni gėrimai, o gimdymas ne juokais skausmingas, tad natūralu, būdavo imamasi priemonių skausmui numalšinti.

  • Itin stebinantis faktas tai, kad kai kurie gimdymai senovėje būdavo vieši. Įvairiose karalystėse gimdant karalienei ar princesei visos pilies gyventojai turėdavo susirinkti ir stebėti naujo palikuonio gimimą.

  • Vienoje Pietų Afrikos gentyje moterys galėdavo ištekėti tik gimdydamos.

  • Mažai kam žinoma, tačiau bakterijų teorija atrasta tik 20 amžiuje, todėl iki tol neegzistavo joks gimdymo aplinkos sterilizavimas. Gydytojai tiesiog neplautomis rankomis imdavo kūdikius, traukdavo placentas ir t.t.