Automobilių nuomos istorija. Kaip atsirado šis verslas?

Seniausias žinomas atvejis ir pavyzdys apie automobilių siūlomą nuoma datuojamas dar 1906 metais. Vokiečių kompanija SIXT buvo įkurta 1912 metais, ir pradžioje vertėsi su trimis automobiliais, skirtais nuomai.

Joe Saunders verslininkas, gyvendamas Omahoje, Nebraskos valstijoje pirmą kartą pradėjo užsiimti autonuoma 1916 metais tik su viena, ir ta pačia, pasiskolinta Ford model T modeliu. Tačiau jau po metų, 1917 – aisiais, jo valdoma “Ford Livery“ Įmonė buvo pasiruošusi išnuomoti net 18 Modelių T. Kainodarą Saunders taikė tokią – kelionė skolintu automobiliu kainuodavo 10 dolerio centų už mylią. Tais laikais tai buvo tikrai nemaži pinigai. Įmonės pavadinimas buvo pakeistas į „Saunders drive-it-Yourself“, o dar vėliau buvo pervadinta į „Saunders systems“. Iki 1926 metų Saunders įmonė Amerikoje buvo išplėsta ir teikė savo paslaugas 56 miestuose visose Jungtinės Amerikos Valstijose. Ši automobilių nuomos pionierė, „Saunders“ kompanija buvo nupirkta Avis, dabar jau žinomos tarptautinės kompanijos, 1955 metais.

Vienas iš pirmųjų konkurentų Saundersui šioje naujoviškoje rinkoje buvo Walter L. Jacobs, kurio Čikagoje atidaryta „Rent-a-Car“ įmonė 1918 metais veikė su dvylika Ford T modelio automobilių. Ši bendrovė buvo nupirkta 1923 metais John Hertz veslininko. Dabar tai yra labai gerai žinoma, visame pasaulyje veikianti įmonė – Hertz.

O Europoje tokią inovaciją, kaip autonuomą pirmiausia sutikti buvo galima Didžiojoje Britanijoje. Čia automobilių nuoma užsiimti ir siūlyti paslaugas pirmiausiai pradėjo verslininkas Godfrey Davis. Jis įkurė įmonę 1920 metais. Jau turbūt nebus keista sužinoti, kad šią, vieną iš automobilių nuomos verslo pionierių, nupirko kompanija Europcar. Tai įvyko 1981 metais.

Šis sektorius ypatingai sparčiai vystėsi ir išplėtė JAV. 1926, Amerikos Driveurself asociacija, vienijanti šioje rinkoje, surinko daugiau nei 1200 delegatų į susirinkimą Čikagoje.

Spartus savarankiškų kelionių bumas ir poreikio mašinoms augimas po Antrojo pasaulinio karo lėmė kelių gerai žinomų tarptautinių bendrovių, įskaitant National Car Rental (1947), Europcar (1949) susikūrimą. Taiip pat rinkoje atsirado ir tokios labai gerai žinomos įmonės kaip Enterprise Rent-A-Car (1957), Thrifty Rent A Car (1958) ir Budget Rent a Car.