Velykų salos statulos

Šimtmečius visa Velykų salos akmens skulptūra buvo gaubiama paslapčių, tačiau mokslininkai galėjo tik pakelti jos šydą. Nors neaišku, kokia tiksli šių skulptūrų paskirtis, naujas tyrimas rodo, kad jos galėjo būti pastatytos siekiant geresnio derliaus per sausras. Mokslininkai iš Kalifornijos universiteto archeologijos instituto (JAV) ir Velykų salos skulptūrų projekto (angl. Easter Island Statue Project, EISP) kartu dirbo archeologinėje Rano Raraku radimvietėje. Tai – karjeras, esantis rytinėje salos pusėje, kur stovi ir 95 proc. visų Moai skulptūrų. Moajo statutai datuojami jau beveik tūkstantį metų ir yra Velykų salos ankstyvųjų gyventojų darbas. Tai aukšti skulptūros, pagamintos iš ugnikalnio roko su neproporcingai didelėmis galvomis. Vidutinis Moai aukštis yra apie 13 pėdų (4 m) ir kiekvienas gali sverti apie 13, 8 tonų (12, 5 tonos), tačiau kai kurie yra iki 40 pėdų (12 m) aukščio.Šių Moai veidai turi skirtingas savybes, tokias kaip plačios nosys ir stiprūs smaklės, išsiskleidžiančios iš likusio kūno. “Moai” turi raižytas akies lizdus, su archeologais, kurie tiki, kad buvo naudojamos koralų akys.

Šiame karjere buvo rastos dvi iš 27 skulptūrų, viena ant podiumo, o kita įkasta giliai duobėje

Jų išdėstymas parodė, kad šios statulos buvo specialiai atrinktos ir paliktos karjere, o ne tiesiog pamirštos. Užrašas statulos gale taip pat patvirtina šią naują mokslininko teoriją. Karjero dirvožemio cheminė analizė atskleidė bananų ir saldžiųjų bulvių likučių pėdsakus, todėl mokslininkai padarė išvadą, kad karjeras kadaise buvo derlinga žemė, tinkama auginti maistą. Kai gavome cheminės analizės rezultatus, turėjau dar kartą juos patikrinti – kadangi pamatėme didelį kiekį dalykų, kurių netikėjau, kad čia gali būti. Tai, pavyzdžiui, kalcis ir fosforas. Dirvožemio analizė parodė, kad čia yra daug medžiagų, svarbių norint auginti augalus, atnešančius didelį derlių. Mokslininkai nustatė, kad šiame karjere dirvožemis yra vienas derlingiausių visoje saloje. Be to, jo centre yra ir lietaus vandens nuolat papildomas ežeras – kas daro šią vietą praktiškai tobuliausia vieta auginti derliui. Kai kiti salos regionai kentėjo nuo sausros, čia užtekdavo ir vandens, ir medžiagų. Panašu, kad šios vietos potencialą pastebėjo ir Velykų salos gyventojai – kadangi būtent šiame karjere vienoje vietoje ir buvo sodinami įvairiausi pasėliai siekiant paįvairinti salos gyventojų dietą ir išlaikyti žemės derlingumą.

Velykų sala, dar žinoma kaip Rapa Nui sala, vis dar yra labai paslaptinga ir įdomi vieta mokslininkams

Šioje mažoje saloje netoli Čilės yra 1000 Moai statulų, pastatytų 1250–1500 m. pr. Kr., tačiau tikroji jų kilmė ir paskirtis vis dar neaiški. Ankstyviausi salos gyventojai galėjo kilti iš Polinezijos, bet galiausiai susimaišė su vietiniais Pietų Amerikos žmonėmis, kol Velykų salos civilizacija žlugo. Mokslininkai spėja, kad žmonės saloje galėjo žūti per staigią ekologinę nelaimę. Taip pat yra teorijų, kad Moai statula buvo pastatyta kaip kelrodis į gėlo vandens telkinį. “Moai” yra keletas labiausiai įspūdingiausių ir plačiai pripažintų monolitinių statulėlių pasaulyje. Įsikūrę Velykų salos Tolimuosiuose Čilės teritorijose, jie pasakoja paslaptingą pasakojimą apie ankstyvo salos žmones ir jų viliojimą roko skulptūra. Buvo atlikta daug tyrimų apie šias garsiausios statulos, o daugelis sugadintų ir kritusių statulų buvo atkurtos visoje saloje. Manoma, kad Moai buvo religinės ir politinės galios bei vadovybės simboliai. Polinezijos pasaulio drožybos ir skulptūros dažnai turi stiprių dvasinių reikšmių, o pasekėjai dažnai mano, kad drožyba yra vaizduojamo asmens ar dieviškosios galios.