Vaikų auginimo priemonės anksčiau ir dabar: kas pasikeitė labiausiai?

Vaikų auginimas visuomet buvo laikomas atsakingu darbu – juk auklėjant mažąsias asmenybes reikia daug pastangų, pakantumo ir žinių. Laikas bėga, o su juo pamažu keičiasi ir pati kultūra, pasaulėžiūra, maistas, apranga bei įvairūs daiktai. Šiuolaikiniams tėvams, turintiems daugybę pagalbinių priemonių, tikriausiai sunku įsivaizduoti, kaip vaikus augindavo senovėje. Kalbant apie vaikų auginimui reikalingus daiktus, kyla klausimai – kas pasikeitė labiausiai ir kaip žmonės gyveno be mums šiandien visiškai įprastų ir dažnai net nebevertinamų dalykų? 

 

Vežimėliai ir lovytės

Šiandien vežimėlių, lovyčių, gultukų ir nešyklių įvairovė tokia didelė, kad tinkamiausio daikto pasirinkimas reikalauja daug laiko. Praėjusio amžiaus pirmosios pusės žmonės šiuolaikinio asortimento greičiausiai nesuprastų. Prieš daugelį metų vežimėliai vaikams buvo gaminami iš medienos – sukaltos lentelės ir mediniai ratai nei iš tolo nepriminė šių dienų patogumo. 

Šiandien gultukas kūdikiui – patogi priemonė, be kurios neapsieina daugelis tėvų. Senais laikais to nebuvo – kūdikius guldydavo medžiaginiuose arba pintuose lopšiuose, kuriuos pakabinus buvo galima supti. 

 

Žaislai

Senovės žaislai, kaip ir daugelis kitų daiktų, buvo ruošiami pačių rankomis. Populiarūs buvo žaislai iš paukščio stemplės ar kiaulės šlapimo pūslės, kurie išdžiovinti ir pripildyti kruopų ar sėklų atlikdavo barškučio funkciją. Šiandien, kai parduotuvių lentynos lūžta nuo pačių įvairiausių žaidimų pasirinkimo, tai skamba neįtikėtinai. 

Šiuolaikinius kūdikius džiugina virš lovytės kabinamos grojančios karuselės su minkštais ar plastikiniais žaisliukais. Anuomet vaikučiai stebėdavo virš lovytės ir lopšio pakabintus žaislus iš šiaudų ir balanos. 

Žiloje senovėje jau paūgėję vaikai džiaugdavosi turėdami iš medžio išdrožtus žaislus ar medžiagines lėles. Beje, šiandien mediniai žaislai ir vėl tampa ypač madingi ir mėgstami. Tik, žinoma, visiškai kitokie. 

 

Sauskelnės

Spalvingos sauskelnių pakuotės su skirtingais paveikslėliais, dydžiais ir kiekiais. Tai matome šiandien bet kuriame prekybos centre. Senovėje naudojo drobinius vystyklus, kurių nebuvo daug, todėl drobę reikėjo dažnai skalbti ir lyginti. Tiesa, šiandien dėl ekologiškumo, draugiškumo gamtai ir vaikų sveikatos vis daugiau tėvų atsisako vienkartinių ir grįžta prie daugkartinio naudojimo skalbiamų sauskelnių. 

 

Sunku pasakyti, kuriuo laikotarpiu auginti vaikus buvo ar yra lengviau. Tikriausiai ir senovės moterys, ir šiuolaikinės mamos pasakytų, kad tai sudėtinga. Be to, keičiasi ir patys žmonės, todėl šių dalykų lyginti praktiškai neįmanoma. Tuo labiau, kad problemos, nemigos naktys ir nerimas, visuomet liks neišvengiami pojūčiai bet kuriems mylintiems tėvams.