Helio balionai ir spalvota istorija, kaip jie pakilo į orą

Helio balionai – puiki dekoracija ir šventiška dovana. Iš pirmo žvilgsnio paprastas daiktas: guminis maišelis pilnas oro. Ar ilgai reikėjo galvoti kol jis pagaliau buvo sukurtas ir kokia buvo jo paskirtis, gal vakarėlio dekoracija? Helio balionai istorijos šaltiniuose išlieka gan paslaptingas išradimas, daug išsamiau yra aprašomi oro balionai, kurie leido žmonėms atsiplėšti nuo žemės ir pakilti arčiau dangaus, tačiau istoriniuose šaltiniuose šis bei tas visgi buvo užfiksuota.

Helio balionai ir jų istorija

Pirmųjų guminių balionų gimimo data yra laikomi 1824-ieji metai. 19 amžiaus pradžioje, beeksperimentuodamas su įvairiomis dujomis, pirmąjį guminį balioną išrado Michael Faraday, kuris buvo mokslininkas dirbęs fizikos ir chemijos srityse. Michael Faraday įdėjo didelį įnašą kuriant elektromagnetinių reiškinių teoriją bei yra žinomas dėl elektrochemijos, Faradėjaus konstantos, linijos jėgos, Faradėjaus paradokso, narvo, taurės ir Faradėjaus ratų.

Michael Faraday

Balionas, tai lankstus maišas, kurį galima išpūsti pripildant jį įvairiomis dujomis: helio, vandenilio, azoto oksido, deguonies arba tiesiog oru. Pirmieji balionai buvo gaminami iš džiovintų gyvūnų pūslių, pavyzdžiui iš kiaulių pūslių.

Helio balionai ir jų istorija

Ilgą laiką balionai buvo gaminami iš gumos, tačiau laikui bėgant technologija ištobulėjo ir dabar balionai gaminami ir iš latekso, nailono audinio bei polichlorpreno. Balionai dažomi įvairiomis spalvomis ir gaminami įvairių formų. Tokios baliono savybės kaip mažas tankis ir nebrangus pagaminimas nulėmė platų jo panaudojimą įvairiose srityse. Balionai panaudojami ne tik kaip dekoracijos. Baliono prototipo variacijos ir modernizacijos dabar pritaikomos ir meteorologijos, gydomųjų procedūrų, karinės gynybos ir transportavimo praktikoje. O pirmasis oro balionas buvo sukurtas ir pakilo į orą 1783 metais, jį sukūrė prancūzai broliai Mongolfjė.

Montgolfiere balionas

Dekoratyviniai balionai taip pat kito, įgijo spalvų ir formų įvairovę, imta juos dekoruoti užrašais, vėliau į jų vidų imta dėti dovanėles, bengališkas šaltas ugneles ir net led švieseles. Panašu, kad balionų verslu užsiimantys gamintojai nesnaudžia.

Helio balionai, led balionai

Štai taip tobulėjo paprastas išradimas. Helio balionai atlieka dekoracijų vaidmenį, o kiti guminio baliono principo išradimai šiais laikais tarnauja įvairiose praktinėse srityse.