Bitininkystės istorija – nuo bičių naikinimo iki modernių avilių

Dažnas susidūręs su vapsvomis, širšėmis ar bitėmis labai išsigąsta. Iš tiesų, ypatingai jautriems, į alergijas linkusiems žmonėms šių vabzdžių įgėlimai gali sukelti pavojų sveikatai. Dažnais atvejais širšės bei vapsvos apsigyvena namų aplinkoje ir taip sukelia diskomfortą, todėl jų pašalinimui tenka naudoti įvairias naikinimo priemones. Vis dėlto, šiek tiek kitaip yra su bitėmis, nors paprastam žmogui atskirti vieną padarėlį nuo kito nėra taip lengva. Dėl bičių teikiamos naudos jos yra labiau gerbiamos bei vertinamos. Kokią istoriją mena bitininkystės amatas?

Medaus svarba priešistorės laikotarpiu

Istorija rodo, kad bičių nešamas medus reikšmingas buvo jau senaisiais laikais. Tiesa, tuo metu elgesys su bitėmis toli gražu nebuvo toks kaip dabar – žmonėms reikėjo tik medaus. Galima teigti, kad bitininkystė priešistorėje gyvavo medžioklės principu. Suradę medžiuose bičių gyvenvietes ir pasiėmę medų, vėliau jas tiesiog sunaikindavo. Tik po daug laiko, pamažu supratus bičių teikiamą naudą, su jomis imta elgtis atsakingiau. Tokiu būdu laikui bėgant bičių darbas įgavo naują prasmę – nebenaikinamos lizdavietės suteikė pradžią drevinei bitininkystei.

Viena seniausių Lietuvoje – drevinė bitininkystė

Kaip ir daugumoje kitų pasaulio vietų, taip ir Lietuvoje seniausiu verslu bičių srityje laikoma drevinė bitininkystė. Iš pradžių žmonės rasdavo drevėse medaus ir dalį jo pasiimdavo nekenkdami bitėms. Įdomu tai, kad pirmasis radęs tokį turtą, jį pažymėdavo ir tapdavo radinio savininku. Vėliau dreves bitėms apgyvendinti žmonės pradėjo kurti patys. Dažniausiai tam naudodavo brandžias, tinkamos apimties pušis. Taip drevinė bitininkystė miškuose dar labiau išpopuliarėjo. Bitininkais tuo laikotarpiu galėjo būti visi, kas tik turėjo tam noro. Tai pasikeitė tuomet, kai 19 amžiuje baigėsi lengvas priėjimas prie bičių turto – miškuose buvo įvesti mokesčiai už medį su dreve. Tuo pačiu įsigaliojo draudimas kurti naujas dreves valstybės nuosavybės teritorijoje. 

Žingsnis į šiuolaikiškumą – avilių atsiradimas

Šiomis dienomis bitininkystė susipynė su senosiomis tradicijomis ir šiuolaikiškumu. Jau labai ilgą laiką galima pastebėti, kad žmonės bites augina prie namų esančioje teritorijoje. Manoma, kad svarbiausią įtaką šiuolaikinėms tradicijoms turėjo 18-19 a. Iš pradžių buvo kuriami pinti ar moliu dengti aviliai, kol atsirado šiuolaikinių, medinių avilių užuominos. Pradėti statyti rėminiai aviliai, kurie naudojami ir šiomis dienomis. Šiuolaikiški aviliai išties modernūs ir įdomaus dizaino – jie apšiltinami, turi ventiliacijos angas. Be to, šiandien galima rasti ir daugiaaukščius avilius, vienu metu talpinančius keletą bičių šeimų. 

Bičių nauda mūsų pasaulyje yra akivaizdi. Be jų neturėtume medaus bei kitų bičių teikiamų produktų. Visgi svarbu žinoti, kaip elgtis, kad jos nekeltų pavojaus. Besigindamos bitės, kaip ir vapsvos ar širšės – gali įgelti. Po įgėlimo bitė miršta. Todėl jei vienos jų apsigyveno namų teritorijoje, saugant sveikatą būtina jas iškelti, žinoma, su specialistų pagalba.