Elektros lemputės ištakos

Tokia elektros lemputė, be kokios mes jau nebeįsivaizduojame savo kasdienybės, daugelio klaidingu manymu, iš tiesų nebuvo išrasta Thomas Alva Edison’o, nors jis ir sukūrė pirmąją komerciškai sėkmingai išplatintą lemputės variantą. Šios elektros lemputės tapo pirmos ir kartu paklausiausios to metu elektros prekės. Tiesa sakant, istorikai teigia kad galima įvardinti mažiausiai 20 mokslininkų ir išradėjų, kurie kūrė panašias lemputes dar iki Edison’o išradimo. Vis dėlto, T. Edison’as laikomas oficialiu elektros lemputės išradėju, nes jo išradimas sugebėjo pranokti ankstesnius: naudojo efektyvesnę kaitriąją medžiagą, sugebėjo sukurti vaakuminę erdvę stiklinėje talpoje bei sugebėjo išlaikyti atsparumą centralizuotai tiekiamiems stiprios elektros srovės krūviams.
Ankstyvosios elektros lemputės. 1802-aisiais metais Humphry Davy’s atrado elektros sukuriamą šviesą. Jis tęsė savo eksperimentus su elektros energija ir vėliau sukūrė elektros bateriją. Kai jis pabandė sujungti šią bateriją su gabalėliu anglies, kuri akimirksniu įsižiebė skleisdama šviesą. Nors, šis išradimas laikomas šiuolaikinės elektros lemputės pradininku, tačiau anglies lemputė buvo nepraktiška, jos veikimo laikas itin trumpas, o šviesos sklaida labai maža.
Per tolimesnius 70 metų kiti išradėjai taip pat sukūrė įvairų elektros lempučių, tačiau nė viena iš jų nepritaikyta komerciniam vartojimui. Vienu įsimintinesnių kūrinių galima laikyti 1840-ųjų metų britų mokslininko Warren de la Rue išradimą – vaakuminiame inde patalpintas platitininis siūlas, per kurį leidžiama elektros energija. Tokia lemputės komplektacija leido išlaikyti stiprią elektros srovę, o vaakumas apsaugojo metalus nuo oksidacijos taip prailgindamas lemputės veikimo laiką. Nors toks dizainas užtikrino efektyvų lemputės veikimą, buvo nepraktiškas ir per brangus masinei gamybai.
1850-aisiais anglų fizikas Joseph Wilson Swan’as vietoje platininių lemputės siūlų panaudojo padengtus anglimi. Jau 1860-aisiais jis turėjo veikiančių elektros lemputės prototipų, tačiau jam nepavyko išgauti vaakuminės terpės, todėl šios lemputės degdavo neilgai. Dar po dešimties metų vaakuminiu siurbliu jam pavyko ištraukti orą iš stiklinio gaubto ir tęsė eksperimentus su šia elektros lempute.
Thomas Edison’o elektros lemputė. 1878-aisiais Thomas Edison’as ėmėsi intensyvių tyrimų norėdamas sukurti praktiškai panaudojamą kaitriąją lemputę. Bandydamas įvairias medžiagas ir atsižvelgdamas į kolegų padarytą progresą, 1880-aisiais jis sukūrė komerciškai sėkmingą lemputės prototipą, kurį užpatentavo ir pristatė rinkai. Nuo to laiko elektros lemputės ir kitų elektros prietaisų naudojimas buityje ir kitose srityse tapo neatsiejama žmogaus gyvenimo dalimi. Šiandien, ko gero, be elektros žmonija nesugebėtų atlikti įprastinių kasdienių darbų ir vargu, ar ilgai išvygentų.