Kokius maisto papildus rinktis?
Apie maisto papildus girdime kasdien, tik ne visiems galbūt aišku, ką ši sąvoka reiškia? Nežinančiam reikalo esmės gali atrodyti, jog, užkirtus maisto papildų, nieko daugiau nebereikia kimšti į skrandį. Deja, medicinos specialistai nedviprasmiškai perspėja, jog papildai negali būti vartojami vietoj tikrojo maisto. Maisto papildai reikalingi tik paros maisto racionui papildyti, jeigu su maistu užtektinai negaunama reikalingų maistinių medžiagų.
Kokiu pavidalu mus pasiekia maisto papildai?
Maisto papildai vartotojus pasiekia įvairiomis dozuotomis formomis. Tai gali būti kapsulės, tabletės, pastilės, miltelių maišeliai, ampulės, buteliukai su lašų dozatoriais ir kitokios skysčių ir miltelių pakuočių formos. Maistines medžiagas sudaro vitaminai ir mineralinės medžiagos. Maisto papildams, kurie patenka į šalies rinką taikoma nustatytoji Lietuvos higienos norma. Mūsų šalies rinkai gali būti tiekiami tik tie maisto papildai, kurie atitinka šią normą. Ji privaloma visiems fiziniams, juridiniams asmenims ir kt. organizacijoms, kas įveža iš kitų šalių į Lietuvą įveža maisto papildus.
Į ką atsižvelgiama, tiekiant maisto papildus?
Atsižvelgiant į reglamentą, maisto produktai gali būti papildyti vitaminais ir mineralais žmogaus organizmui biologiškai priimtina forma. Ypač siekiama atsižvelgti į tai, kokiai gyventojų grupei kokių vitaminų ir mineralų gali trūkti, turint omenyje tai, kokių maistinių medžiagų suvartojimas šioje vietovėje gali būti per žemas. Taip pat vertinamas ir aspektas, kad atsiradę mitybos įpročių pokyčiai gali pagerinti konkrečios gyventojų grupės mitybos situaciją, pašalinti vitaminų ar mineralų trūkumus, pagerinti sveikatos būklę.
Kada labiausiai praverčia maisto papildai?
Jeigu žmogus valgo visavertį maistą, kuriame netrūksta nei vitaminų, nei mineralų, nei kitų organizmui naudingų medžiagų, jam maisto papildai kaip ir nereikalingi. Tačiau pavartojus alkoholio, piktnaudžiavus kava, naudojant hormoninius kontraceptikus atsiranda kai kurių medžiagų trūkumas. Tad norint jį pašalinti, prireikia maisto papildų. O dėl virškinimo ligų atsiradęs vitaminų trūkumas šalinamas, vartojant vitaminizuotus papildus.
Atlikus klinikinius tyrimus paaiškėjo, jog mūsų šalies gyventojai paskutiniu metu tokių medžiagų, kaip cinkas, geležis su maistu gauna nepakankamai. Tad jų turinčius maisto papildus tikrai pravartu naudoti. Be to, anot medikų, su dabartiniais maisto produktais į mūsų organizmus pakliūva ir žalingų medžiagų, nes mėsai naudojami gyvuliai ir paukščiai šeriami pašarais, turinčiais hormoninių, kitokių kenksmingų medžiagų. Tad maisto papildai tikrai yra reikalingi.