Skraidančios siuntos

Nežinia, kaip būtų pakrypusi visa pašto istorija, jei ne prieš keliolika šimtų metų išpopuliarėjusi pašto karvelių sistema. Dabar šis skraidantis laiškų, žinių ar mažų siuntinių pernešimo būdas yra žinomas ko ne visiems. Vieniems tai — intriguojantis praeities faktas, kitiems šypseną keliančios gražios istorijos. Tačiau, vienu ar kitu atveju, pašto karveliai anksčiau iš tiesų egzistavo ir siuntų siuntimas būdavo patikimas dažniausiai jiems.

Žinutė po kaklu

Didelius atstumus (kai kuriuose šaltiniuose rašoma net apie 1000 km!), įvairiomis oro sąlygomis skraidę pašto karveliai buvo specialiai apmokyti ir siuntas nugabendavo tiksliai į tą vietą, kur reikėdavo. Visos kelionės metu šiems paukščiams po kaklu būdavo parišamas odinis maišelis, kuriame ir buvo dedami nedideliu šriftu parašyti laiškai ar nedideli, mažai sveriantys siuntiniai. Bėgant laikui siuntinių dėjimui pritaikyti maišeliai kito: keitėsi jų forma, medžiagos, pririšimo prie karvelio kaklo būdai. Kai kur naudoti ne maišeliai, o metaliniai vamzdeliai, tvirtinti prie paukščio kojos.

Vidinis pašto karvelių kompasas

Unikalus šių paukščių gebėjimas atsiminti kelią į namus, ar vietą, kur jie yra pripratę būti, dabar yra aiškinamas dvejopai: vieni mokslininkai teigia, jog skrisdami pašto karveliai orientuojasi pagal magnetinius Žemės laukus, antrųjų manymu — rasti reikiamą kryptį jiems padeda išskirtinė uoslė. Beje, pastarųjų tyrėjų teiginiai pasirodė ne taip seniai, bet nemažai eksperimentų jau spėjo įrodyti tokių prielaidų galimą egzistavimą realybėje. Rašytiniuose šaltiniuose randama, jog netolimoje senovėje dangaus paštininkai net skraidydavo tam tikra sistema, ne trumpiausiu atstumu, o pagal kelių linijas.

Šiuolaikinis siuntų siuntimas

Bėgant amžiams pašto karvelius pamažu išstūmė sparčiai tobulėjanti telekomunikacijų ir transporto sistema. Šiandien laiškų, o ypač siuntų siuntimu rūpinasi tam tikros institucijos ar įmonės, pavyzdžiui Lietuvos paštas. Taip pat atsiimti, ir juo labiau užsisakyti, siuntinį galima virtualiai, neiškėlus kojos iš namų.

Nors siuntiniai dabar siunčiami daug moderniau, nei tai buvo daroma prieš kelis šimtmečius, pašto karveliai vis dar išlieka įdomia, kiek romantiška pašto istorijos dalimi. Kas žino, galbūt visai netrukus vėl grįšime prie gyvos, sparnuotos pašto ir siuntų siuntimo sistemos.