Trumpa draudimo atsiradimo istorija

Visai žmogaus gyvenimo raidos etapais svarbiausia buvo jaustis saugiam ir žinoma apsaugoti savo turtą bei artimuosius. Nes juk saugumas yra viena iš didžiausių vertybių žmogaus gyvenime, kas suteikia jam džiaugsmo. Jau senovėje, kad žmonės išties jaustųsi saugūs privalėjo įvesti tam tikras draudimo formas ir elementus, kurie sumažintų galimą riziką. Todėl šiame straipsnyje, noriu jums pateikti istoriją apie draudimą, jo įsigaliojimą įstatymuose.

Draudimas, kaip veikla pradėjo formuotis dar viduramžiais, bet kaip ir daugelio veiklų, šis reiškinys užfiksuotas dar seniau. Kaip manoma, draudimas „gimė“ Kinijoje dar prieš 5000 metų, kai vyko intensyvūs prekių mainai, o pirkliai įvairius krovinius, produktus ir prekes gabeno valtimis bei laivais per upes. Kadangi jų transportas nebuvo labai saugus, pirkėjai ir pardavėjai patirdavo tai didesnių, tai mažesnių nuostolių. Tuomet pirkliai sugalvojo burtis į tam tikras sąjungas, tad kai kas nors iš narių patirdavo kokią nors žalą, visi nariai turėdavo nuostolį pasiskirstyti tarpusavyje. Tad nutikus nelaimei, visi nariai rinkdavo pinigus, sąjungos nario žalai atlyginti. Taip ir užsimezgė šioks toks draudimas.

Senovės Romoje pradėjo formuoti tam tikri atskiri draudimo fondai. Pradžioje fondai buvo susiję su logistika, jūros transportu, o vėliau tapo šiek tiek universalesni bei draudimo formai priskyrė ir turtą, sveikatą. Tuomet draudimui buvo būdinga tai, kad draudėjas ir draudikas buvo tas pats asmuo, pats verslas buvo nepelno siekiantis. Po senovės Romos imperijos žlugimo dingo ir draudimas, kuris vėliau atgimė tik viduramžiais. Tuomet suaktyvėjo ir tarpusavio pagalba, žmonės pradėjo steigti tam tikrus draudimo fondus, kur nešdavo pinigus tam, kad būtų atlyginta žala kitam žmogui. Gauti pinigai buvo duoti tuomet, kai kažkas nutikdavo turtui ir net senatvėje. Tai buvo tam tikra parama nukentėjusiam.
Vėliau atsiradus pramonės laikotarpiui, atsirado daugiau įvairios veiklos, kurioje reikėjo draudimo. O ypač dirbant prie įrenginių, kai buvo galima labai lengvai susižeisti. Tuomet atsirado civilinės atsakomybės draudimas. Keičiantis metams, tobulėjant technologijom atsirado daugiau įvairių draudimo rūšių, kurios tapo labai populiarios. Tuo tarpu, Lietuvoje draudimas atsirado tik XIX a. ir populiariausios tuomet draudimo kompanijos buvo „Gyvenimas“, „Kooperacija“ ir kitos. Mūsų šalyje draudimas lyg šiol yra konkurencingas ir populiarus, todėl žmonės turi daug palankių sąlygų draudžiantis.