Šviesos evoliucija: mitai ir faktai

Tikrai neverta spėlioti, kas atsirado anksčiau – natūrali dienos šviesa ar dirbtinis apšvietimas. Žinoma, kad antrasis variantas atsirado gerokai vėliau, tačiau jokiu būdų tai nereiškia, kad dirbtinio apšvietimo istorija yra neįdomi. Tikrai ne – būtų galima pateikti labai daug įdomių detalų. Tačiau ir tai dar ne viskas – labai dažnai dėl informacijos trūkumo, žmonės nebesupranta, ar tai teisingas teiginys yra tiesa, o gal tik kažkada išgalvotas mitas?

Ir nors šviesos evoliucija yra viena iš tų temų, kuria kalbėti būtų galima labai daug, siūlome jums šiandien susipažinti su tam tikrais jos faktais ir išsiaiškinti: mitas tai ar ne? Na, o, jei įkvėpti šių įspūdingų istorijos detalių norėsite atnaujinti ir savo apšvietimą, būtinai užsukite į https://www.visisviestuvai.lt/vidaus-sviestuvai/modernus, nes čia jūsų laukia moderniausi bei naujausi sprendimai.

Ar ugnis buvo naudoja kaip šviesos šaltinis?

Faktas. Taigi, pirmoji dirbtinio apšvietimo forma buvo visiems puikiai pažįstama ugnis. Tiesa, tuometiniai žmonės neturėjo nei degtukų, nei kokių nors kitų į juos panašių reikmenų, tad kol pavykdo įžiebti ugnį, tekdavo įdėti daug pastangų bei skirti tam daug laiko. Taigi, nieko keista, kad ugnis buvo ypač saugoma, branginama bei kurstoma. Tiesa, verta akcentuoti ir tai, kad ji atliko ne tik apšvietimo funkciją, bet ir tapdavo vienu svarbiausių įrankių gaminant valgį ar norint apšildyti urvus, kuriuose gyvendavo tuometiniai žmonės.

Pirmoji žvakė atsirado 3000 metų prieš mūsų erą

Faktas. Jau gerokai vėliau, maždaug 3000 metų prieš mūsų erą atsirado pirmosios žvakės ir jos gerokai palengvino tuometinių žmonių kasdienybę, nes laikyti uždegtas žvakes buvo kur kas paprasčiau, nei visuomet kūrenti bei kurstyti laužą.  Kiek vėliau atsirado ir balanos bei fakelai, kurie  suteikė dar daugiau galimybių  (pavyzdžiui, fakelais nešini žmonės tamsiu paros metu eidavo  į laukus, miškus ir t.t.).

Graikai pirmieji pradėjo gaminti aliejines lempas

Faktas. Praėjus dar maždaug tūkstančiui metų po žvakės atsiradimo, graikai pradėjo gaminti aliejines lempas. Tai buvo moliniai indai arba didelės kriauklės, į kurias būdavo pripilama alyvos ir įdedamas dagtis. Tiesa, tokie gaminai atlikdavo ne tik praktinę, bet ir estetinę funkciją.