Skyrybos istorijos eigoje: anksčiau ir dabar

Skyrybos šiomis dienomis dažnas atvejis. Apie jas galime girdėti iš artimųjų, draugų ar net žiniasklaidos. Tai tarsi nauja mada kuri pasireiškė XXI a. pirmojo dešimtmečio viduryje. Šiais laikais daug kas nesistengia išsaugoti santuokos tiek kiek anksčiau, skyrybos nebėra tabu apie kurį bijotų kas kalbėti ir tai tampa tarsi nuomalus dalykas kiekvieno gyvenime. Tačiau ar susimąstėte, kaip skyrybos buvo vykdomos anksčiau.

Skyrybų istorija

Anksčiau galimybę skirtis turėjo tik vyrai ir tik jie galėjo nuspręsti kada tai bus daroma. Moteris neturėjo jokios teisės paduoti vyrą į teismą dėl blogo elgesio ar norėdama su juo išsiskirti visam laikui. Be to skyrybos buvo labai brangus procesas, todėl tai padaryti galėjo tik turtingieji. Ir tik 1857 metais išleistas santuokos nutraukimo aktas, kurio dėka moterys turėjo teisę šmeižti sutuoktinį blogu elgesiu, tokiu kaip psichologiniu atakavimu, prievartavimu ar kitais nedovanotinais elgesiai. Tokiu būdu teismas atsižvelgdamas į visus parodymus ir faktus priimdavo nuosprendį dėl šeimos skyrybų arba tolimesnio gyvenimo kartu.

1937 metais išleistas įstatymo papildymas, kuris teigė, kad moteris turi teisę paduoti vyrą dėl girtuokliavimo ir smurtavimo. Taip daug kur atsirado vis daugiau skyrybų.

Didelis pasikeitimas įvyko 1969 metais, kada išleistas naujas įstatymas reglamentuojantis apie galimybę skirtis su žmogumi, su kuriuo gyvenama atskirai 2 ar daugiau metų. Taip pat, tokiais metais priimtas įstatymas dėl santuokos nutraukimo tik vieno asmens sprendimu. Jis buvo svarstomas tik tada kai sutuoktiniai gyveno daugiau 5 metus atskirai vienas nuo kito.

Didžiausias perversmas žmogaus teisių nustatyme įvyko 1996 metais, kada ūkininkų šeima nusprendusi skirtis nesutiko su sąlygomis. Teismo nuosprendžiu buvo dalijamas 4,5 milijonų vertės turtas. Pirmuoju sprendimu moteris buvo apdovanota 800 tūkst. svarų. Tačiau tokios skyrybos dėl sutuoktinio kaltės, moteris nepatenkino, todėl ji apeliavo teisme, kurio eigoje per 4 metus iš viso prisiteisė net iki 1,5 milijonų svarų.

Toks pavyzdys paveikė moterų mąstyseną ir privertė apie viską galvoti iš kitos pusės. Ši byla laikoma viena iš lyčių lygybės protesto dalimi, kurio dėka moterys tapo vyrams lygiaverčiomis.