STOGŲ MEISTRAI
Stogai – tai yra apsaugine funkcija atliekanti namo dalis. Ji saugo namą nuo išorės veiksnių – saulės spindulių, lietaus. Šiuo metu Lietuvoje vyrauja dviejų tipų stogai: plokštieji iš šlaitiniai, jie yra užsilikę nuo rusų architektūros. Tačiau įdomu, kokie stogai buvo dengiami ankščiau? Kokios jų savybės bei naudojamos medžiagos?
Manoma, kad nuo tada kai buvo pradėti statyti patys pirmieji namai, žmonės stogus dengdavo iš šiaudų, lapų, nendrių ar medienos – tai buvo pirmieji stogų meistrai ir pirmosios technologijos, kurios apsaugodavo žmonės nuo įvairių oro sąlygų.
Lietuviškos gamtos sąlygos, senais laikas ypatingai įtakojo senovės lietuvių statomus namus. Dėl tankių miškų, paplito medinė architektūra, kuri buvo labai panaši į kaimynų slavų ar germanų architektūros stilių. Lietuvoje, dėl akmenų trūkumo visai nebuvo, arba buvo statoma labai mažai akmeninių, mūrinių pastatų. Žinoma, jau daug vėliau vystantis visuomenei, o kartu su ja ir pramonei, mūriniams namams statyti skirtos medžiagos buvo išgaunamos dirbtinai.
Įdomu ir tai, kad Lietuviškojoje architektūroje gali įžvelgti net šešis skirtingus stogų tipus. Keturšlaičiai stogai. Šis stogo tipas yra pats seniausias ir vis dar neretai matomas Lietuvos kaimuose. Taip pat senais laikas vyravo tokie stogų tipai : stogai su čiukuru, stogai su langu, nusklembtas stogas, nusklembtas stogas su čiukuru, dvišlaitis stogas.
Jau gerokai vėliau, apie XII-XIV amžių į Lietuvą kartu su bažnyčių statyba buvo pradėti dengti čerpiniai stogai. Iš pradžių kiekviena molinė čerpė, buvo dailiai išglostoma rankomis. Tai užimdavo begale laiko, nes tokiam kaip bažnyčios stogui rankomis gamintų čerpių reikėjo šimtų. Todėl prie to, dirbdavo ne vienas ir ne du žmonės. Tačiau laikui bėgant šią rankų gamybą pakeitė pramoninė, daug greičiau ir didesniais kiekiais gaminamos detalės.
Ir atėjus šioms dienoms, mes dabar galime rinktis ne viena čerpių rūšį, jau net nekalbant apie aplamai kitas stogo dengimo medžiagas. Šių dienų stogų meistrai mums suteikia didelį pasirinkimą, nepriekaištingą kokybę bei aptarnavimą. Nors stogo dengimo darbas vis dar išlieka pavojingas ir daug atsakingumo reikalaujantis, jis vyksta daug greičiau ir efektyviau nei prieš pora amžių.