„Brainstormingas“ — nauja šių dienų filosofija?

Mąstymas yra gyvenimo varomoji jėga. Originalios idėjos šiomis dienomis atveria kelią į sėkmingą verslą, karjerą ir pripažinimą. Protingas ir mąstantis žmogus visais laikais buvo ir yra gerbiamas ir vertinamas aplinkinių, tereikia atrasti savąjį „arkliuką“ ir tavo gyvenimas nušvis skaisčiomis spalvomis. Tačiau, kaip tas originalias idėjas atrasti ir išgryninti? Žinoti, iš kur jos atsiranda, yra vienas iš didžiųjų mūsų laikų uždavinių. Dažnai kyla klausimas, kodėl idėjos gimsta konkrečiomis aplinkybėmis ir konkrečiam žmogui? Ar galima jas kaip nors išprovokuoti? Ar jos tikrai naujos, ar naujai atgimstančios senos?

Paimkime, kad ir Antikos laikus: tuo metu gyvavę filosofai Platonas, Aristotelis ar Sokratas yra laikomi  įtakingiausiais mąstytojais vakarų filosofijos istorijoje. Jų idėjos iki šiol cirkuliuoja akademinėse ir intelektualinėse srityse. Jie cituojami įvairiuose veikaluose, jų mintys naudojamos kalbose, pasisakymuose. Tai, kaipgi tokios idėjos gimsta? Spontaniškumą čia galima atmesti. Seniau, išsilavinę žmonės labai daug dėmesio skyrė analizei. Jie tyrė raštus, kalbas, skaitė knygas, stebėjo aplinką. Atlikę tam tikrą tyrimą prieidavo prie išvados ir ją paversdavo nauja filosofine idėja, kuria „užsikrėsdavo“ visi aplinkiniai.

Šiandien idėjų generavimas vyksta kur kas paprasčiau. “Brainstormingas” arba proto šturmas yra populiariausia mąstymo filosofija šiandien. „Brainstormingo“ tėvu laikomas reklamos specialistas Aleksandras Osbornas, kuris pasiūlė padidinti idėjų skaičių, pasitelkdamas kelis principus: laisvai priimti visas gimstančias idėjas ir asociacijas, atsisakant įprasto vertinimo, leisti prabilti savo vaizduotei ir jokiu būdu nekritikuoti kitų žmonių idėjų. Tokia idėjų generavimo koncepcija šiandien taikoma beveik visose srityse. Tai leidžia pagyvinti kūrybinį procesą, į jį įtraukti naujas sritis. Visa tai sujungus — gaunamas geriausias rezultatas.

Pasak vokiečių filosofo Hėgelio, talentingiausi žmonės yra tie, kurie pirmieji įvardija tai, ko nori visi. Taigi, užuot norėję, bet kokia kaina sugalvoti naują idėją, vadovaukitės Hėgelio principu: „brainstorminkit“ ir paverskite savo idėjas realybe.